גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
לתרומה
צרו קשר EN عربي

לראות לכם בעיניים, גם מרחוק

ד"ר אלון טיאוסנו וד"ר אורלי גל-אור בשיתוף עמותת לראות

שילוב בינה מלאכותית וטלה-רפואה ברפואת העיניים, מהווים חלק ממגמות הרפואה החכמה, המאפשרת טיפול חדשני, מקצועי ומותאם אישית.

רפואה דיגיטלית הפכה להיות בימינו אחד הכלים הבולטים לקבלת החלטות וטיפול רפואי. ‏רפואת העיניים הינה מבין התחומים הראשונים, אשר אימץ את יכולות הבינה המלאכותית. החיבור המתבקש הינו בזכות הנגישות לכמויות גדולות של נתונים דיגיטליים. עולם ההדמיות ברפואת עיניים, הינו עשיר, מגוון ומותאם לחלקים השונים של העין. צילומי קרקעית העין מבוצעים לרוב ללא הרחבת אישונים ומספקים מידע רחב יותר מהבדיקה הקלינית. צילומי טומוגרפיה קוהרנטית אופטית (OCT (optical coherence tomografhy - ממפים בעזרת קרני אור רקמות רב שכבתיות בעין ברמת דיוק של מיקרונים, בדיקות שדה ראייה המזהות חסרים בשדה על ידי גירוי של אור, מפות טופוגרפיות של פני הקרנית וחישובים מתמטיים מתקדמים לחישוב כוח העדשה לפני ניתוחי קטרקט. התמונות המתקבלות ניתנות להערכה על ידי קלינאים או על ידי מערכות אוטומטיות מבוססת בינה מלאכותית.

 

טלה-רפואה או רפואה מרחוק, מתייחסת למפגש בין הרופא למטופל בו הם אינם נמצאים פיזית באותו מקום. בעבר, רפואה מרחוק הייתה בשימוש בעיקר במקומות מרוחקים בהם היה מחסור ברופאים. מגפת הקורונה הגבירה באופן דרמטי את הצורך ברפואה מרחוק, גם במדינות מפותחות, ובכך אפשרה למטופלים המשך ניטור וקבלת טיפולים מצילי ראייה ללא הגעה תכופה לבתי חולים.

 

טלה-רפואה ברפואת עיניים מוטמעת במספר תתי-תחומים כגון רשתית, נוירואופתלמולוגיה, גלאוקומה ועוד. במסגרת מרפאות הרשתית אנחנו מלווים מטופלים הזקוקים לטיפולים של הזרקות תוך עיניות בתדירות חודשית לאורך שנים בשל מחלות רשתית שונות, לרבות, ניוון מקולרי גילי רטוב, בצקת של מרכז הראייה משנית לרטינופתיה סוכרתית או חסימות ורידיות של הרשתית. במסגרת הביקור מרחוק מתקיים מעבר על התיק הרפואי של המטופל במקביל להדמיות העדכניות של המטופל, כגון צילומי קרקעית העין וצילומי OCT של מרכז הראייה. דוגמה נוספת, הם מטופלי הגלאוקומה, הנדרשים לעבור מעקבים תכופים, אחר הלחץ התוך עיני והדמיות שונות כגון שדה ראייה להערכת התקדמות המחלה וניטור פגיעה בעצב הראייה. בטלה-רפואה, הרופא, לאחר עיבוד הממצאים, מקיים שיחה טלפונית/וידאו, בה מתבצע דיון עם המטופל ו/או בני משפחתו בנוגע לממצאים ולהחלטה הטיפולית, בדגש על חשיבות הקשר האישי עם המטופל. שילוב מרפאות טלה-רפואה במסגרת המעקבים התכופים מקצר את זמן השהות ומוריד את עומס הביקורים של המטופלים במרפאות השונות, ומבטיח רצף טיפולי מותאם אישית. אחת העבודות שבדקה שביעות רצון של מטופלים במרפאות אלה, מצאה שכ- 86% מהמטופלים העדיפו את הפלטפורמה של טלה-רפואה על פני הביקורים הפרונטליים.

 

דלת לעתיד

שילוב כלים מבוססי בינה מלאכותית לאבחון מהיר ומדויק של מחלות עיניות בשילוב רפואה מרחוק מאפשרים מתן טיפול רפואי על פי דרגת הדחיפות. אחד התחומים הבולטים אשר היווה מהפכה באבחון מוקדם הינו איתור רטינופתיה סוכרתית על ידי מערכת אוטונומית מבוססת מודלים של בינה מלאכותית.

מערכות אלה הינן פורצות דרך בעולם הרפואה, מעבר לאישור לשימוש שניתן להן על ידי ה-FDA, הוגדר עבור מערכות אלה אופן חיוב ייעודי המתמרץ את מערכות הבריאות, דבר אשר לא קיים באף תחום אחר ברפואה, ופותח דלת ליישומים עתידיים נוספים. חלק בלתי נפרד מהצלחת הרפואה מרחוק מהווה האפשרות לניטור ביתי של מצב המטופלים עם מכשור ובדיקות מתקדמות כגון: בדיקת חדות ראייה אונליין המשלבת חישוב תוצאות על ידי אלגוריתם מבוסס בינה מלאכותית. מכשיר ה-iCare Home המאפשר מדידת לחץ תוך עיני בבית ללא שימוש בטיפות אלחוש, תוצאות המדידות נשלחות לענן ומאפשרות סקירה מרחוק על ידי הרופא המטפל. ניטור ביתי מאפשר זיהוי מוקדם של כל שינוי בלחץ והתערבות בזמן למניעת נזק לעצב הראייה. מכשיר ה-Home OCT של חברת notal vision הנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים צפוי לספק צילומי OCT באיכות גבוהה, המבוצעים על ידי המטופל בביתו. המכשיר משלב מרכיב של אנליזה אוטומטית מבוססת בינה מלאכותית וצפוי להתריע לצוות הרפואי על שינוי בממצאים ובמידת הצורך על טיפול בהזרקות.

לסיכום, מודל הרפואה החכמה המשלבת רפואה מרחוק עם ניטור ביתי וניתוחים אוטומטיים מבוססי בינה מלאכותית נראה מבטיח, וצפוי לאפשר לנו הענקת טיפול חדשני, מקצועי ומותאם אישית לחולים שלנו. עבורנו, הרופאים, הטיפול האופטימלי מתאפשר בעזרת החיבור בין עולם החדשנות של הרפואה הדיגיטלית לבין רפואה מותאמת אישית.

ד"ר אלון טיאוסנו, מתמחה ברפואת עיניים, ד"ר אורלי גל-אור, מומחית ברפואת עיניים, מערך העיניים, בילינסון והשרון

 

*הכתבה פורסמה במקור בבריאות הארץ Labels | המדריך לראייה טובה מרץ 2024, ב-26 במרץ 2024.

x

הזמנה ליום עיון בנושא בריאות העין

 
 

לפרטים נוספים והרשמה