גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
לתרומה
צרו קשר EN عربي

עדשות פרימיום להשתלה בניתוח ירוד

ד“ר מודי נפתלי, מנהל יחידת העיניים במרכז הרפואי ע“ש ברוך פדה בפוריה.

‏‏לכידה21_20181212141238.761.JPG

 

 

 

 

 

בתמונה 1: ד“ר מודי נפתלי, מנהל יחידת העיניים במרכז הרפואי ע“ש ברוך פדה בפוריה.

 


כולנו מכירים היטב מושגים רבים המכילים את המילה "פרימיום" – חשבון פרימיום, לקוח פרימיום, רנו פרימיום וכו'. 


מהן עדשות פרימיום להשתלה?

מדובר בקבוצה קטנה של עדשות להשתלה תוך עינית לאחר ניתוח הוצאת ירוד )קטרקט( אשר מעבר למה שמספקות עדשות רגילות, דהיינו מעבר שקוף של קרני אור וריכוזן על הרשתית, מספקות גם תיקון נוסף. תיקון זה יכול להיות תיקון של צילינדר שקיים על הקרנית, ואשר עדשה רגילה אינה מסוגלת לתקן. עדשה כזו מכונה עדשה "טורית". או תיקון שישפר את היכולת לראות גם אוביקט רחוק וגם אוביקט קרוב, כמו למשל עדשה "מולטיפוקלית" ).
אל תיתנו לשם לבלבל אתכם לרוב מדובר בשני מוקדים בלבד ולכן השם ביפוקלי היה מדויק יותר(. ייתכן גם שילוב של עדשה טורית עם מולטיפוקלית יחד, עדשה שמתקנת הן את הצילינדר בקרנית בשילוב עם יכולת לראות משני מוקדים )בסוגים מסוימים שלעדשות גם שלושה מוקדים(. עדשות פרימיום אחרות נפוצות פחות ולא נפרט עליהם במאמר זה. מהי עדשה טורית? קרנית )רקמה שקופה בקדמת העין לפני העדשה( רגילה נראית כפרוסה שנחתכה מכדור עגול והיא מרכזת את כל קרני האור המקבילות המגיעות אליה בנקודה אחת. הקרנית מתפקדת כעדשה שאם נרכז בעזרתה את קרני השמש על דף ניר נקבל נקודה אחת )ואפשרי אפילו להדליק את הניר באופן זה(. לעיתים הקרנית איננה עגולה לחלוטין וכך קרני האור שחולפות דרכה יוצאות ממנה באופן שיתקבל קו ולא נקודה. הקו יהיה פחות חד וברור מנקודה וקרוב לוודאי שיהיה קשה לגרום לדף ניר להידלק בעזרתו. בעזרת עדשה עם צילינדר )עדשה שנראית ככדור בייסבול מאורך שחתכו ממנו פרוסה(, שמונחת בזוית הנכונה אפשרי לגרום שוב לכל הקרניים להתרכז בנקודה אחת חדה וברורה. תיקון כזה יכול להיעשות בעזרת משקפים כשהעיוות אינו גדול, אולם השתלת עדשה טורית תוך עינית יכולה לתקן גם 
עיוות גדול יותר ולתת מירכוז טוב של קרני האור ותמונה ברורה יותר וחדה יותר. אילו הן העדשות הטוריות, והן העדשות היחידות שחיבות להיות מושתלות בזוית הנכונה על מנת לתקן את העיוות שניגרם מהקרנית )תמונה 1(. כוח השבירה שלהם שונה בכל כיוון. חשוב לחשב הן את הכיוון הנכון והן את הכוח הנכון בכל כיוון על מנת לנטרל כל עיוות שקים לפני הניתוח. ההצלחה בהשתלת עדשות אילו גבוהה אולם איננה מאה אחוזים ולרוב ניתן להקטין משמעותית את הצילינדר לרמות נמוכות, אם כי לא לאפס.

 

מהי עדשה מולטיפוקלית?


עדשות אילו, בניגוד לעדשות מולטיפוקליות במשקפים, אינן דורשות "לחפש" את המוקד הנכון. הן תמיד במרכז ולמעשה מקרינות על הרשתית שתיים או שלוש תמונות בו זמנית, הן של אוביקטים קרובים והן של אוביקטים מרוחקים. הרשתית האנושית והמוח האנושי מסוגלים, לאחר הסתגלות לא ארוכה, לסנן בכל פעם את התמונות שמתקבלות על הרשתית ולהתיחס רק לתמונה הנכונה. העדשה בנויה כך שבתאורה טובה, כשהאישון צר, התמונה לקרוב ברורה יותר ממצב 
של תאורה חלשה ואישון רחב. )לכן מומלץ לקרוא בתאורה טובה(. ברור שעדשות אילו אינן יכולות להחליף את העדשה הטבעית ולכן אינן מתימרות להבטיח פרידה מוחלטת מהמשקפים אבל בהחלט מוסיפות מוקד נוסף ומאפשרות הקטנת התלות במשקפים. מרבית – אבל לא כל - המטופלים בהם הושתלה עדשה מולטיפוקלית לא ניזקקו כלל למשקפים, לא למרחק ולא לקרוב. 

 

אינפוגרפיקה - קטרקט - כתבה - עדשות פרימיום להשתלה בניתוח ירוד_20181212143512.346.JPG

בתמונה 2: חץ המורה על סימונים עדינים שעל העדשה המכוונים לזווית המדויקת שבה צריכה העדשה להיות מושתלת.

x

תכני ''חודש המודעות'' עלו לאתר!

בואו לקרוא על אופתלמולוגיה ו-AI בסדרת כתבות מקצועיות ומרתקות, אייטם בטלויזיה או האזנה לפודקאסט

למעבר לדף