גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
לתרומה
צרו קשר EN عربي

הבינה המלאכותית בשרות הגלאוקומה, חזון או חיזיון

פרופ' נועה גפן וד"ר איתי גבאי בשיתוף עמותת לראות

הצפי הוא שבעתיד הבינה המלאכותית תוביל לפריצות דרך משמעותיות בדרכי האבחון, המעקב והטיפול בגלאוקומה וכן ביצירת מוקדי מחקר חדשים, תרופות חדשניות ופיתוח רפואת גלאוקומה מותאמת אישית

מחלת הגלאוקומה, המכונה גם ברקית, פוגעת בעשרות מיליוני בני אדם בעולם והיא אחת מהגורמים המובילים לעיוורון בלתי הפיך בעולם. המחלה פוגעת בהדרגה בעצבי הראייה. היא גורמת תחילה לצמצום שדה הראייה ההיקפי ובהמשך לפגיעה בשדה הראייה המרכזי, עד לעיוורון מוחלט ובלתי הפיך. גלאוקומה מכונה גם "הגנב השקט של הראייה", מפני שהיא נעדרת תסמינים עד לשלביה המאוחרים ביותר. גורמי סיכון כמו לחץ תוך עיני גבוה, גיל מתקדם, היסטוריה משפחתית ושינויים במבנה העין, מעלים את הסיכון להופעתה ולהחמרתה.


העלייה בתוחלת החיים מובילה לעלייה במספר החולים ויוצרת עומס במערכות הרפואה. המחלה מאתגרת גם עקב הקושי באבחון, במעקב ובטיפול. מאמץ מושקע ברתימת טכנולוגיית הבינה המלאכותית ולימודי המכונה לצורך כך.

 

זיהוי מוקדם של גלאוקומה יכול למנוע עיוורון

זיהוי מוקדם של המחלה עוד בטרם להופעת סימניה, וקבלת טיפול מותאם אישית מונעים עיוורון. קיימים אמצעים מגוונים לטיפול, לרבות טיפולים תרופתיים, טיפולי לייזר וניתוחים שונים. למרות ההתקדמות המדעית, במובנים רבים המחלה נותרה עלומה וקיימים סימני שאלה רבים בנוגע למחולליה ולאופן הטיפול בה. בכנס החברה האמריקאית לגלאוקומה, הוצגו מערכות המשלבות בינה מלאכותית לזיהוי גלאוקומה, העושות שימוש בסלולריים חכמים. קיימת שאיפה לפתח מערכות שתהיינה מדויקות, יעילות ומהירות, שיאתרו החמרה ויגבשו תכניות טיפול מותאמת אישית.


בינה מלאכותית מוסיפה איכות לכמות מידע אינסופית

על החולים מוטל לבצע בדיקות חוזרות ונשנות, לרבות: צילומי עצב הראייה, צילומי חתך טומוגרפי (OCT), שדה ראייה, מדידות עובי קרנית ועוד. התוצאות שנאספו במרוצת השנים במערכת הבריאות, משמשות פלטפורמה לפיתוח ואימון של אלגוריתמים ממוחשבים המרכיבים בינה מלאכותית. סקירת הכמויות האדירות של המידע דורשת כוח אדם רפואי מיומן ונרחב, לרבות טכנאים, אופטומטריסטים ובעלי מקצוע פרה-רפואיים שונים. בעתיד הלא רחוק כל אחד מאתנו יוכל לבצען בביתו, באמצעות אפליקציות שניתן יהיה להוריד למכשיר הסלולרי ולמחשב הביתי.

האלגוריתמים הם ייצוגים מתמטיים לניתוח נתונים, למידת דפוסים ולביצוע תחזיות והחלטות טיפוליות. בנייתם דורשת שיתוף בין מומחי הגלאוקומה, הצוותים הפרה רפואיים ומהנדסי התוכנה.

 

האתגרים בשימוש בבינה מלאכותית

הפוטנציאל הגלום בשימוש בבינה המלאכותית לטיפול בגלאוקומה הוא אדיר, אך קיימים אתגרים משמעותיים בדרך:

1. המחלה בעלת גורמים משפיעים רבים ואין בדיקה מזהה בודדת.

2. גלאוקומה היא ספקטרום וקשה לקבוע קריטריונים לאבחנתה.

3. בינה מלאכותית מעלה גם אתגרים בנוגע לפרטיות ולחסיון מידע. מחד, יש צורך לסקור צילומים רבים ממקורות שונים. מאידך יש להבטיח את פרטיות הנבדקים וחסיון תוצאותיהם. יש לוודא שיעשה שימוש חוקי והגון תוך שמירת זכויות החולה ומניעת שימוש לרעה במידע.
4. מחיר הטעות גבוה. היה ורופא שגה יגרם נזק לאדם בודד, אך אם נפלה שגיאה באלגוריתם הרי שיגרם נזק לכמות אנשים עצומה.

 

תחזיות לעתיד

ככל שיעשה שימוש במודלים של בינה המלאכותית בגלאוקומה, נצפה לזהות מוקדם יותר את החולים מחוץ למרפאות הקלאסיות. נראה שימוש נרחב בטכנולוגיות לטובת אבחון מוקדם, שינוי בפרוטוקול המעקב אחר חולים מאובחנים, שילוב של בדיקות ביתיות באמצעות טלפונים סלולריים ואמצעים טכנולוגיים נוספים ויישום רפואה מרחוק.

 

הבינה המלאכותית עשויה לשנות את דרך האבחון, המעקב והטיפול בגלאוקומה ובכך תוכל לסייע לאנושות להפחית את מספר העיוורים בעולם. אנו צופים שהבינה המלאכותית תוביל לפריצות דרך משמעותיות גם ביצירת מוקדי מחקר חדשים, תרופות חדשניות ופיתוח רפואת גלאוקומה מותאמת אישית.


בנוסף, שיתוף הפעולה בין מומחי הגלאוקומה לבין מהנדסיי התוכנה ירחיב את הבנתנו בנוגע למהות המחלה, למקורות הנזק ולגורמים הפיזיולוגיים שעדיין נותרו עלומים.

 

אנו מאמינים בתחזיתו של החוקר והנוירוכירורג פרופ' אנטוניו די לבה מאוסטרליה, שאמר: "מכונות לא יחליפו רופאים, אבל רופאים שנעזרים בבינה מלאכותית יחליפו את מי שיימנעו משימוש בה".

 

פרופ' נועה גפן וד"ר איתי גבאי, מומחים ברפואת עיניים, מערך העיניים בילינסון והשרון


*הכתבה פורסמה במקור בבריאות הארץ Labels | המדריך לראייה טובה מרץ 2024, ב-26 במרץ 2024.

 

x

הזמנה ליום עיון בנושא בריאות העין

 
 

לפרטים נוספים והרשמה