גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
לתרומה
צרו קשר EN عربي

קרע ברשתית והפרדות רשתית

דר' דינה צור ופרופ' ענת לבנשטיין

רקע על רשתית העין

קרע ברשתית/ חור ברשתית

היפרדות רשתית

סימנים וסימפטומים

אבחון

טיפול

 

רקע על רשתית העין

הרשתית היא רקמת עצה דקיקה המרפדת את קיר גלגל העין ומחוברת ישירות אל המוח דרך עצב הראייה. התאים ברשתית רגישים לאור, הופכים את התמונה המגיעה לאנרגיה חשמלית ומעבירים את הסיגנלים למוח. ניתן להשוות את התפקיד של הרשתית בעין לפילם במצלמה. על מנת לתפקד הרשתית צריכה להיות צמודה לשכבה מתחתיה הנקראת פיגמנט אפיתל. הזגוגית ממלאה את רוב חלל העין; זהו חומר צמיגי שמורכב ברובו ממיים. עם הגיל, הזגוגית מתנתקת מהרשתית בעקבות שינויים במרקם שלה. התנתקות אחורית של הזגוגית קוראת בדרך כלל בין גיל 40 ו 70. במקרים של קוצר ראייה, ניתוח עיניים, דלקת תוך עינית או חבלה תהליך זה יכול לקרות בגיל מוקדם יותר. כאשר מתרחשת התנתקות של הזגוגית, ניתן לעיתים קרובות להבחין בעכירויות הצפות בעין וזזות עם תנועת העין. במצב של משיכה על הרשתית בתהליך ההתנתקות ייתכנו הבזקי אור.

 

קרע ברשתית / חור ברשתית

לרוב הזגוגית מתנתקת מהרשתית באופן מלא וללא בעיות. ההתנתקות הינה תהליך שכיח מאד וכעצמה לא מהווה בעיה. אך קיימים מקרים בהם הזגוגית מחוברת לרשתית בחוזקה או הרשתית דקה במיוחד. אז ההתנתקות יכולה לגרום לקרע ברשתית (חור ברשתית). קרעים הם בדרך כלל קטנים ונמצאים בהיקף הרשתית.

 

היפרדות רשתית

דרך קרע ברשתית יכולים להכנס נוזלים מהזגוגית אל מתחת לרשתית ולהפריד אותה מהרקמות שמתחתיה. כאשר הרשתית מופרדת היא מנותקת מאספקת הדם שלה וממקור התזונה שלה. ללא טיפול ניתוחי הרשתית תעבור תהליך ניוון והראייה תפגע באופן בלתי הפיך.

 

סימנים וסימפטומים

קרעים נוצרים בהיקף הרשתית. מכוון שאזור זה אינו שימושי לראייה, הקרע עצמו אינו גורם לירידה בראייה או לכאב אך יכול לבוא לידי ביטוי בראיית הבזקי אור ועכירויות צפות בשדה הראייה. אם נקרע גם כלי דם ברשתית יכול להיווצר דימום בזגוגית שיוביל לירידה חדה בראיה. ועל כן יש לפנות לבדיקה של קרקעית העין עם הופעת אחד הסימפטומים המתוארים. כאשר הרשתית מופרדת, החולה יתלונן בהתחלה על הפרעה בשדה הראייה ההיקפי, מעין צל או מסך. ללא טיפול, הנוזלים יתפשטו מתחת לרשתית ויגרמו להפרדות של מרכז הראייה ובכך לירידה חדה בחדות הראייה. ללא טיפול מהיר איבוד הראייה יכול להפוך לבלתי הפיך.

 

אבחון

הבדיקה נעשת על ידי רופא עיניים וכוללת בדיקה של חדות הראייה ולאחר הרחבת אישונים בדיקה של קרקעית העין. במקרה של דימום בזגוגית שלא מאפשר בדיקה של הרשתית יש לעיתים צורך בבדיקת אולטראסאונד של העין כדי לשלול קרע או הפרדות של הרשתית.

 

טיפול

יש לטפל בקרע / חור ברשתית כדי למנוע כניסת נוזלים דרכו שמובילה להפרדות של הרשתית מהרקמות שמתחתיה. אם מזהים את החור ברשתית לפני שנוצרת הפרדות רשתית הטיפול מתבצע על ידי לייזר ברשתית בהרדמה מקומית. הלייזר יוצר כוויות המקיפות את הקרע ויוצרות צלקת הגורמת לחיבור חזק בין הרשתית לשכבות מתחתיה. לעיתים הקרע הקפי מאד ולא ניתן לטיפול בלייזר. במקרים אלו מטפלים בקרע על ידי הקפאה שלו ההקפאה יוצרת תהליך דלקתי, ובהמשך צלקת. יש לציין שיש מקרים בהם מתגלה קרע או חור בבדיקה שגרתית וללא סימפטומים. במקרים אלו אין בהכרח צורך בטיפול.

לא ניתן לבצע טיפול בלייזר כאשר כבר נכנסו נוזלים דרך הקרע והרשתית נפרדה. מסיבה זו חשוב לפנות לבדיקה מוקדם כשמופיעים סימנים של התקנתות של הזגוגית כמו עכירויות צפות או הבזקי אור. כאשר כבר קיימת הפרדות של הרשתית יש צורך בניתוח. ישנם מספר סוגי ניתוח להצמדת הרשתית. סוג הניתוח נבחר לפי אופי ההפרדות ומיקום הקרע.

בהזרקת גז לתוך העין הטיפול מורכב משני שלבים: קודם מטפלים בקרע בעזרת הקפאה שלו ולאחר מכן מזריקים גז לעין. בועת הגז מתייצבת מול הקרע ומונעת בכך כניסת נוזלים דרכו. מכוון שגז הוא קל ועולה למעלה, טיפול זה מתאים רק למקרים בהם הקרעים ממוקמים במחצית העליונה של העין. במקום הקפאה של הקרע או בנוסף ניתן גם לבצע לייזר של הרשתית. בהתוויה הנכונה שיעור ההצלחה של הזרקת גז הוא עד 85%. היתרון הוא שאין צורך בחדר ניתוח או הרדמה כללית. במידה והרשתית לא נצמדת לאחר הטיפול, ניתן לעבור לניתוח שני עם תוצאות מצויינות.

ניתוח חיגור  הינו הניתוח הוותיק ביותר להפרדות רשתית. הקרע מטופל בהקפאה וכדי לקרב את הרשתית לקיר גלגל העין תופרים חגורת סיליקון קשיח סביב גלגל העין. ניתוח חיגור מצליח להצמיד את הרשתית בכ95% מהמקרים.

ניתוח כריתת זגוגית  הינו ניתוח עדין ומורכב אך מצליח להצמיד את הרשתית גם במקרים מורכבים.  בניתוח זה מכניסים מכשירים עדינים לעין ומסירים את הזגוגית. לאחר מכן מצמידים את הרשתית ומבצעים לייזר ברשתית ההיקפית וסביב קרעים. על מנת לשמור את הרשתית במקומה עד שצלקות הלייזר ייבצרו ממלאים את חלל הזגוגית בבועת גז או סיליקון.

ב80-90% מהמקרים מצליחים להצמיד את הרשתית בניתוח אחד. בהתערבות נוספת שיעור ההצלחה עולה ל95%. אך חשוב לציין שהראייה לא תמיד חוזרת לקדמותה אפילו שהרשתית נצמדת בהצלחה. תאי הרשתית עוברים תהליכים ניווניים כשהרשתית מופרדת. כאשר מרכז הרשתית היה מופרד הראייה נשארת פגומה לרוב.

לפיכך, אבחון מוקדם וטיפול מהיר בידיים מיומנות יכולים להציל ראייה.

 

תמונה 1 - קרע ברשתית

1_20181223143617.980.png

 

 

תמונה 2 - הפרדות רשתית

2_20181223143636.274.png

x

הזמנה ליום עיון בנושא בריאות העין

 
 

לפרטים נוספים והרשמה