גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
לתרומה
צרו קשר EN عربي

העתיד בהשתלות קרנית

השתלת הקרנית הראשונה בבני אדם (שנלקחה מתורם חי) בוצעה לפני למעלה ממאה שנים ע"י אדוארד צירם (Eduard K Zirm). מאז חלה התפתחות והתחדשות משמעותית בתחום ונדמה שאנחנו רק בתחילת הדרך!

החידושים האחרונים בתחום השתלות הקרנית

אם בעבר ניתן היה לבצע השתלת קרנית מלאה בלבד – ניתוח שכלל תפרים ולא מעט סיבוכים, הרי שבשנים האחרונות נכנסו לשימוש שיטות מהפכניות שהפכו א הניתוח לפשוט יותר, הקטינו את אחוז הסיבוכים והגדילו את אחוזי ההצלחה. בין החידושים המשמעותיים:

השתלת קרנית חלקית

ניתוחים שבהם מוחלפת שכבת הקרנית החולה בלבד ולא הקרנית כולה (ניתוחי DMEK, DSAEK ו-DALK). ניתוחים אלו מבוצעים תחת הרדמה מקומית, החתך המשמש לניתוח הוא חתך מזערי, אין תפרים ומשך ההחלמה ושיקום הראייה קצרים משמעותית ממשך ההחלמה שלאחר ניתוח השתלת קרנית מלאה.

השתלת קרנית בסיוע לייזר

ניתן כיום לבצע חלק מהחיתוכים בשתל הקרנית ואצל המקבל באמצעות קרן לייזר במקום בסכין המנתחים. השימוש בלייזר מאפשר חיתוך מדויק יותר להתאמה טובה יותר בין השתל לקרנית המקבל, ואף מאפשר יצירת שתלים עם פרופילי חיתוך מיוחדים.

השתלת קרנית מלאכותית

לאחר שנים רבות של מחקר בתחום, פותחו בשנים האחרונות פרוטזות של קרנית מלאכותית (קרטופרוסטזיס) אותן ניתן להשתיל במצבים בהם לא צפוי שהשתלה של קרנית רגילה תצליח (למשל, לאחר כשל של מספר השתלות קודמות). זהו ניתוח מסובך ומורכב, השמור למקרים קיצוניים בלבד. תחום זה עדיין בחיתוליו ובילינסון הוא היחיד בארץ שמבצע השתלות של קרניות מלאכותיות.

מה צופן העתיד בתחום השתלות הקרנית?

תחום השתלות הקרנית נמצא במחקר ופיתוח מתמיד ואין ספק כי העתיד טומן בחובו מספר חידושים מרחיקי לכת:

שיפור תחום הקרניות המלאכותיות

מדענים רבים עומלים על מנת לנסות לשפר את הקרניות המלאכותיות, הן מבחינה טכנולוגית שתגביר את בטיחות החומר המלאכותי שממנו עשויה הקרנית (לרבות שימוש בננו טכנולוגיה), והן מבחינת פיתוח של קרניות מלאכותיות המבוססות על שילוב רכיבים ביולוגיים בקרנית הסינתטית.

גידול קרניות במעבדה

מתבצעים מחקרים רבים הבוחנים את האפקטיביות של רקמות קרניות שגודלו במעבדה מתוך דגימות שנלקחו מקרניות של תורמים. נכון להיות התוצאות עדיין אינן משתוות לתוצאות של קרניות ביולוגיות, אך הנושא עדיין בפיתוח ואין ספק כי במידה שיצליח – הוא ייתר או לפחות יפחית משמעותית את התלות בתרומת איברים.

השתלת תאי גזע (Stem cell cornea)

אחד התחומים העתידיים החדשניים ביותר, הוא טיפול באמצעות תאי גזע המוזרקים בסמוך לקרנית. התקווה היא שתאים אלו יהפכו לתאי השכבה בקרנית שאותה מבקשים לתקן, יאפשרו התחדשות שלה, ובכך יימנע הצורך בשימוש בקרנית תורם.

טיפות עיניים לעיכוב ניוון תאים (ROCK Inhibitors)

שכבת אנדותל הקרנית, שתפקידה לספוח נוזלים מן הקרנית, היא חד-שכבה עדינה מאד שהתאים בה אינם יכולים להתרבות ולהתחדש. פגיעה בשכבה זו מהווה סיבה מובילה להשתלות קרנית בארץ ובעולם. כיום נחקר שימוש בחומר המעכב אנזים בשם Rho Kinase והמכונה ROCK Inhibitor בתקווה שהוא יאפשר התרבות של תאי שכבת האנדותל וימנע את הצורך בהשתלת קרנית.

ריפוי באמצעות טיפול גנטי

חלק לא מבוטל ממחלות הקרנית הן גנטיות. לא ירחק היום שבו יתאפשר מיפוי טוב של הגנום שאחראי על אותן מחלות ופיתוח של תרופות או טיפולים, ש"יתקנו" את הגן הפגום או ימנעו את התפרצות המחלה.


מאת: פרופ' אירית בכר היא מנהלת מערך עיניים בבתי החולים בילינסון והשרון.

x

תכני ''חודש המודעות'' עלו לאתר!

בואו לקרוא על אופתלמולוגיה ו-AI בסדרת כתבות מקצועיות ומרתקות, אייטם בטלויזיה או האזנה לפודקאסט

למעבר לדף