גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
לתרומה
צרו קשר EN عربي

כיצד בינה מלאכותית יכולה להציל מיליוני חולי סוכרת מעיוורון

פרופ' דינה צור בשיתוף עמותת לראות

מערכות AI יכולות לנתח תמונות רשתית באופן אוטומטי ולזהות סימנים מוקדמים של רטינופתיה סוכרתית. המערכות אמינות כמו בדיקה על ידי רופא מומחה, אך מהירות, זמינות וזולות יותר

כיום כ-500 מיליון אנשים חיים עם סוכרת ברחבי העולם. מספר זה צפוי לעלות ל-700 מיליון עד שנת 2045. שכיחות הסוכרת עולה בכל עולם, אך במיוחד במדינות מתפתחות. סוכרת הינה מחלה רב-מערכתית שפוגעת בכלי דם קטנים בכל הגוף. כאשר מופיעה פגיעה ברשתית העין, נקרא המצב רטינופתיה סוכרתית.

 

1 מתוך 3 חולי סוכרת יפתחו פגיעה של הרשתית. רטינופתיה סוכרתית היא גנב שקט של הראייה והיא משפיעה על כ-100 מיליון אנשים ברחבי העולם.מדובר במחלה שיכולה להוביל לאיבוד ראייה ואף עיוורון,אם לא מגלים ומטפלים בה בזמן. האבחון מתבצע על ידי בדיקת עיניים מקיפה על ידי רופא עיניים. אך המחלה לא גורמת לסימנים עד שלב מאוחר, לפיכך ייתכן שאנשים לא יבקרו אצל רופא העיניים לצורך בדיקת רשתית קבועה. בעולם המערבי, בעיקר בעולם המתפתח, שבו הגישה לטיפול רפואי מוגבלת- היקף העיוורון עקב רטינופתיה סוכרתית מדאיג.

 

זה המקום שבו בינה מלאכותית (AI) נכנסת לתמונה. מערכות AI יכולות לנתח תמונות רשתית באופן אוטומטי ולזהות סימנים מוקדמים למחלה. המערכותהן אמינות כמו בדיקה על ידי רופא מומחה, אך מהירות, זמינות וזולות יותר. מערכות אלה אומנו על מערכי נתונים עצומים של תמונות ויכולות לזהות באופן מיידי שינויים זעירים בכלי דם, דימומים קטנטנים וסימנים אחרים של רטינופתיה סוכרתית. השימוש ב -AI מאפשר לא רק דיוק ואבחון מוקדם, אלא גם יכול לתפוח דלתות לתוכניות טיפול מותאמות אישית המותאמות להתקדמות המחלה הייחודית של כל מטופל.


מחקרים מפתיעים

אבל היתרונות של AI הן מעבר למהירות ולדיוק. הפוטנציאל העצום הוא בשיפור הגישה לאבחון. תארו לעצמכם סקר אוכלוסיות שלמות באזורים מרוחקים, שבהם אין רופאי עיניים מומחים. מכשירים המונעים AI, בשילוב עם רפואה מרחוק, יכולים להציע חבל הצלה למיליונים שאין להם כיום גישה לרפואה.

 

מחקרים שבדקו AI לזיהוי רטינופתיה סוכרתית הראו תוצאות מבטיחות. מחקר שנערך על ידי חברת AEYE Health הראה כי מערכת AI שפיתחה החברה הצליחה לזהות רטינופתיה סוכרתית ביעילות של 93%. מחקר אחר, שנערך על ידי חברת Google AI, הראה כי מערכת AI שפיתחה החברה הצליחה לזהות רטינופתיה סוכרתית ביעילות של 95%.

 

תוכניות סקר מבוססותAI כבר מיושמות באזורים שונים בעולם. לדוגמה, DeepMind של גוגל שיתפה פעולה עם שירות הבריאות הלאומי של בריטניה כדי להפעיל מערכת AI לאיתור מחלות עיניים, ובין היתר רטינופתיה סוכרתית. בהודו, מדינה עם שכיחות גבוהה של סוכרת, פותחה מערכת המאפשרת צילום הרשתית באמצעות טלפון חכם ופענוח מידי של התמונה על בסיס AI.


יש לא מעט אתגרים בדרך ליישום מוצלח. מערכות AI זקוקות ללמידה על בסיס כמות גדולה של תמונות רשתית כדי להגיע לרמת דיוק גבוהה. כמות כזו של תמונות רשתית עלולה להיות קשה להשגה, במיוחד במדינות מתפתחות שבהן שכיחות רטינופתיה סוכרתית גבוהה.

 

מערכות AI זקוקות לאישור של רשויות הבריאות המקומיות לפני שיהיה ניתן להשתמש בהן באופן נרחב. תהליך האישור עלול להיות ארוך ומסורבל, ולהאט את ההטמעה של מערכות AI בתחום.

 

מראה הרשתית של אנשים ממוצאים אתניים שונים יכול להיות שונה במידה ניכרת, דבר שעלול להקשות על מערכות AI לזהות סימנים מוקדמים למחלה.

 

לסיכום, AI אינו מושג עתידני ברפואת עיניים. מדובר בכלי מעשי עם פוטנציאל לעשות שינוי אמיתי. אבחון מוקדם של רטינופתיה סוכרתית תסייע למנוע עוורון ולשפר את איכות החיים של מיליוני אנשים, במיוחד במדינות מתפתחות שבהן הצורך הוא אקוטי ביותר.


פרופ' דינה צור, מנהלת המרכז למחלות ניווניות של הרשתית, המרכז הרפואי איכילוב תל אביב

 

*הכתבה פורסמה במקור בבריאות הארץ Labels | המדריך לראייה טובה מרץ 2024, ב-26 במרץ 2024.

 

x

הזמנה ליום עיון בנושא בריאות העין

 
 

לפרטים נוספים והרשמה