פזילה ועין עצלה משפיעים באופן שלילי על איכות החיים והתקדמות בכל התחומים. בדיקות מעקב אצל רופא העיניים הם אבני היסוד של אבחון מוקדם וטיפול מוצלח בפזילה ומניעת עין עצלה. קראו עוד >>
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
לתרומה
צרו קשר EN عربي

מהי פזילה וכיצד ניתן לטפל בה

מאת: ד"ר וולף

 

מהי פזילה?

 

פזילה היא מצב בו שתי העיניים אינן מביטות לאותה הנקודה. בעוד עין אחת מביטה ישר העין השנייה מביטה פנימה, החוצה, למטה או למעלה. במצב תקין שתי העיניים מביטות לאותה נקודה במרחב ומעבירות למוח שתי תמונות כמעט זהות. המוח מחבר את התמונות המגיעות משתי העיניים לתמונה אחת בעלת שדה ראייה רחב ואף יודע ליצור תמונה תלת ממדית. כאשר קיימת פזילה שתי העיניים מעבירות למוח תמונות שאינן ניתנות לחיבור, דבר הגורם לראייה כפולה אצל ילדים. המוח הגמיש לומד להתעלם מאחת התמונות וכך עם הזמן יכולה להתפתח עין עצלה.

 

פזילה אצל תינוקות וילדים

שכיחות הפזילה אצל ילדים היא 2-3% ללא הבדל בין בנים ובנות. במשפחות בהן אחד האחים או ההורים סובלים מפזילה יש סיכון יתר להתפתחות פזילה, ולכן יש להקפיד ולבדוק את כל הילדים במשפחה. בילודים רכים עד גיל ארבעה חודשים ניתן להבחין בפזילה הנגרמת על רקע חוסר בשלות של מערכת העצבים המרכזית. במידה והפזילה נמשכת מעבר לגיל ארבעה חודשים או מלווה בסימנים אחרים יש לפנות לבדיקת רופאת עיניים ילדים בהקדם לצורך אבחון וטיפול. פזילה המופיעה עד גיל 6 חודשים נקראת פזילה מולדת, ופזילה המופיעה בגיל מאוחר יותר נקראת פזילה נרכשת. הפזילה יכולה להיות כלפי פנים, כלפי חוץ, לגובה או להופיע רק במבטים מסוימים. פזילה מולדת לרוב קיימת באופן קבוע בעוד פזילה נרכשת יכולה להופיע בהתחלה באופן לא קבוע ועם הזמן משך או תדירות הופעת הפזילה יכולים להשתנות. 
כאשר מתעורר חשד לפזילה יש לפנות בהקדם לבדיקה של מומחה/מומחית ברפואת עיניים של ילדים ופזילה. הרופא יבצע בדיקות שונות על מנת לוודא שאכן קיימת פזילה ומהו הגורם לפזילה. בנוסף ייבדק האם התפתחה עין עצלה כתוצאה מהפזילה והאם ישנה פגיעה בראייה התלת ממדית. הבדיקה כוללת טפטוף טיפות להרחבת האישון והמתנה של כ - 40 דקות. לאחר מכן תתבצע בדיקה אובייקטיבית של הרפקציה (המספר) וקרקעית העין. לאחר הבדיקה יוחלט על דרך הטיפול בפזילה. במידה והתפתחה עין עצלה יש חשיבות לטפל בעין עצלה ע"י משקפיים, רטייה וסגירה של העין החזקה למשך מספר שעות ביום או טפטוף טיפות מיוחדות המטשטשות את הראייה של העין החזקה.

שיתוף הפעולה של ההורים תוך מעקב צמוד של רופא העיניים הם אבני היסוד של טיפול מוצלח בעין עצלה. הטיפול בפזילה עצמה יכול להיות ע"י ניתוח, משקפיים או שילוב של שניהם. רק לאחר הבדיקה המלאה יוחלט על הדרך המומלצת לטיפול במקרה.

 

פזילה אצל מבוגרים

פזילה במבוגרים יכולים להיות פזילה חדשה או פזילה מילדות אשר לא טופלה. פזילה חדשה בד"כ מלווה בכפל ראייה ודורשת בירור רפואי דחוף. מחקרים רבים מצביעים על כך שפזילה אצל מבוגרים הינה בעלת משמעות נפשית וכלכלית עבור המטופל ולכן ניתוח לתיקון פזילה אצל מבוגרים הוא לא ניתוח אסתטי אלא ניתוח להשבת העיניים למנח תקין. היום מקובל לתקן פזילה בכל גיל ולאפשר למטופל ליהנות מאיכות חיים גבוהה.

 

ניתוח פזילה

 

ניתוח הפזילה בדרך כלל מתבצע בהרדמה כללית, אולם ללא צורך באשפוז וההחלמה ממנו מהירה. העיניים אינן חבושות לאחר הניתוח והטיפול המקומי הוא טיפטוף טיפות עיניים. הניתוח מבוצע על השרירים המניעים את גלגל העין. לכל עין 6 שרירים הפועלים בסינכרוניזציה והם גם האחראים על מנח העין. לפי הבדיקה שבוצעה במרפאה לפני הניתוח מחליטים איזה שרירים לנתח, באיזו מידה להחליש או לחזק, והאם הניתוח יבוצע בשתי העיניים או בעין אחת. בהחלטה על הניתוח ישנם שיקולים רבים הנלקחים בחשבון כולל הניסיון האישי של המנתח/ת ולכן במקרים מסוימים רופאים שונים ינקטו שיטות שונות המביאות לאותה תוצאה סופית. על פי סוג הפזילה הקיימת ניתן להעריך את סיכוי הצלחת הניתוח. לרוב מקובל להניח כי מעל 80% מהמקרים תוצאת הניתוח תהיה טובה ולא יהיה צורך בניתוח נוסף. במבוגרים ניתן להעלות את סיכויי ההצלחה ע"י שילוב של שיטת "תפרי התאמה" הניתנים לשינוי לאחר הניתוח.

 

חשוב לשוחח בפתיחות לפני ביצוע הניתוח לגבי החששות, הסיכונים והסיכויים להצלחה בכל מקרה ומקרה. חשוב לדעת שהניתוח הינו שלב בטיפול ולפעמים גם אחריו יש צורך בהמשך הרכבת משקפיים ומעקב אחרי עין עצלה.

 

נכתב ע"י: ד"ר עלוית וולף - רופאה בכירה, מחלקת עיניים ב"ח כרמל, מומחית לרפואת עיניים של ילדים ופזילה.

x

הזמנה ליום עיון בנושא בריאות העין

יום ראשון | 14 ביולי 2024 | בין השעות 17:00-19:00, בית ציוני אמריקה, תל אביב
האירוע ללא תשלום אך מחייב הרשמה מראש

לפרטים נוספים והרשמה