זבוב בעין? אפשר להרגע. אלו גופים צפים ובד"כ אין חשש לעין ולראיה בטווח הרחוק. אך לעיתים נדירות זה יכול להוות סימן ראשון להיפרדות זגוגית העין, קרע או היפרדות של הרשתית, ועל כן חשוב מאוד להיבדק - קראו >>
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
תפריט לתרומה

דוקטור, אני רואה זבוב בעין - מה זה יכול להיות?

מאת:  ד"ר שולמית זורץ

 

זבוב בעין - יש חיה כזאת?

 

מהי היפרדות זגוגית העין?

אבחנה של היפרדות רשתית

טיפול בהיפרדות רשתית

 

מהי היפרדות זגוגית העין?

היפרדות זגוגית העין היא תהליך טבעי, שאינו קשור בהכרח לגורמים חיצוניים כמו תזונה או פעילות גופנית. המודעות חשובה! ראיית "זבובים" או גופים צפים אחרים יכולה להיות סימן ראשון להיפרדות של זגוגית העין, קרע או היפרדות של הרשתית, ומחייבת פנייה מוקדמת לרופא העיניים.

חלל העין מכיל ג'ל שקוף המחובר בחוזקה אל הרשתית ומכונה זגוגית (Vitreous). עם הגיל, הזגוגית עוברת תהליך הדרגתי של התנזלות, שגורם להתכווצות הג'ל ולהתנתקות של פני הזגוגית האחורית מהרשתית (Posterior vitreous detachment). תהליך זה מתרחש בשלב מוקדם יותר באנשים עם קוצר ראייה (מיופיה), לאחר ניתוחים תוך עיניים כמו ניתוחי קטרקט, חבלה עינית, דימומים ודלקות תוך עיניות. היפרדות פני הזגוגית האחורית יכולה להיות מלווה בתופעות של עכירויות צפות (Floaters) בשדה הראייה, כגון זבובים, חוטים ושערות, ולעיתים גם הבזקי אור רגעיים Photopsias). כדאי לדעת, שבאחוז גבוה מהמקרים בתהליך זה מתרחש ללא תסמינים. אם קיימת משיכה של כלי דם ברשתית ייתכן גם דימום לתוך הזגוגית המסתיר את הרשתית ויכול לגרום לטשטוש, ערפל או ירידה בראייה בנוסף.

 

אבחנה של היפרדות רשתית

 

בזמן היפרדות פני הזגוגית האחורית מהרשתית יכול להיווצר, כתוצאה מהמשיכה החזקה והמתיחה, קרע ברשתית וזאת ב 7-15% מהמקרים. במקרים של דימום תוך זגוגיתי הסיכוי לקרע גדל ל 50-70% מהמקרים. הקרע כשלעצמו אינו פוגע בראיה, אך אם אינו מאובחן ומטופל בלייזר בזמן, הוא יכול להביא לכדי היפרדות של הרשתית (Retinal detachment). היפרדות של הרשתית היא תופעה תוך עינית הנגרמת בכ - 90% מהמקרים ע"י קר או חור ברשתית. דרך הקרע מגיעים נוזלים מחלל הזגוגית ומצטברים מתחת לרשתית ומפרידים אותה מהשכבה התומכת שמתחתיה. במצב כזה הרשתית אינה מתפקדת וניתן להבחין בצל קבוע בשדה הראייה ובהמשך אף איבוד ראייה מרכזי. היפרדות של זגוגית העין היא תהליך פיזיולוגי שלרוב לא דורש כלל טיפול. עם זאת, בעת הופעה של עכירויות צפות, הבזקי אור או ירידה בראייה מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים, המתבצעת לאחר הרחבת אישונים. מטרת הבדיקה היא לאשש את קיומו של תהליך היפרדות הזגוגית מהרשתית, ולנסות ולזהות קרעים, חורים, "חולשות" של דופן העין או היפרדות של הרשתית הדורשים טיפול תוך זמן קצר. אם אכן מזוהה קרע חדש יש לטפל בו בעזרת לייזר (Laser retinopexy) ובכך לנסות ולמנוע היפרדות של הרשתית בהמשך.

 

יש לדעת!
מאחר שמדובר בתהליך דינמי הדרגתי, תיתכן התפתחות של קרעים חדשים ברשתית במשך הזמן שלא תלווה בהכרח בסימנים חדשים. לכן חשוב להיות במעקב מסודר כ 2-6 שבועות לאחר הבדיקה הראשונה, בהתאם להנחיות הרופא. מומלץ לפנות לבדיקה חוזרת מוקדמת יותר רק באם יש שינויים בתסמינים כמו: עלייה בכמות הגופים הצפים, הופעה חדשה של הבזקי אור בעיקר אם הם ממוקדים לאזור מסוים, צל קבוע בשדה הראייה או ירידה בראייה.

 

טיפול בהיפרדות רשתית

 

כאשר מתרחשת היפרדות רשתית יש צורך בטיפול ניתוחי, שמטרתו להשטיח את הרשתית בחזרה. הטיפולים המוצעים כיום כוללים: הזרקת גז לתוך חלל הזגוגית והקפאה חיצונית של הקרע, ניתוח חיגור חיצוני שבו תופרים מסביב לגלגל העין חגורת סיליקון וניתוח פנימי להסרת פני הזגוגית (Pars plana vitrectomy). יתרונות שונים לכל שיטה, ומנתח הרשתית ימליץ על הטיפול המתאים בכל מקרה לגופו. חשוב לזכור שהיפרדות זגוגית העין היא תהליך טבעי ואינה קשורה בהכרח לגורמים חיצוניים כמו תזונה או פעילות גופנית. לכן ניתן להמשיך באורח חיים רגיל ללא שינויים מיוחדים. יש להיות מודעים לתופעה ולפנות לבדיקה של רופא עיניים בהתאם להמלצות.

 

 

מאת: ד"ר שולמית שורץ, יו"ר חוג רשתית באיגוד רופאי העיניים, מומחית למחלות וניתוחי רשתית, מנהלת המרפאה לרשתית כירורגית, מערך העיניים, מרכז רפואי ע"ש סוראסקי, תל אביב (איכילוב).

 

 

זבוב בעין_20190108141120.665.png

שם
_price
_Quanity
מחק
_Confirm_and_pay