גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
הצטרף-לתורמים תרום-לנו
עמותת לראות

סוכרת בישראל - פרופ' אילן שמעון

סוכרת בישראל – אבחון, טיפול, סבוכים

פרופ' אילן שמעון, המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, מרכז רפואי רבין

סוכרת הפכה בעשורים האחרונים לאחת המחלות הכרוניות והשכיחות בארץ ובעולם, ובשל שכיחות הסבוכים הקשורים בה לאחד האתגרים החשובים של מערכת הבריאות. היארעות הסוכרת בישראל ובעולם המערבי נמצאת במגמת עלייה מתמשכת, וההערכה היא שבישראל חיים מעל 400,000 חולי סוכרת מאובחנים, בנוסף לאלה שלא אובחנו עדיין. רוב החולים (95%)  סובלים מסוכרת סוג 2, ומיעוטם סובלים מסוכרת נעורים (סוכרת סוג 1).  חולי הסוכרת נתונים בסיכון יתר לפתח מגוון רחב של סיבוכים כגון מחלת לב כלילית, שבץ מוחי, מחלת כלי דם היקפית, פגיעה בעיניים עד כדי עוורון, מחלת כלייה סופנית, כיבים קשים לריפוי, ופגיעה בעצבים (נוירופאטיה). בשנת 2011 היוותה הסוכרת את סיבת המוות הרביעית בישראל, ו-5.4% מכלל הפטירות יוחסו למחלה. סוכרת סוג 2 קשורה בעודף משקל והשמנה, אורח חיים ודיאטה מערביים, וחוסר פעילות גופנית. שינויים באורח החיים ובתזונה וירידה במשקל עשויים למנוע את המחלה, להקל על הטיפול בה ולהפחית את סבוכיה.

אבחון הסוכרת  נעשה כאשר רמות הסוכר בדם בצום הינם מעל 126 מ"ג % בבדיקות חוזרות. הרמה המומלצת בצום הינה פחות מ-100. מדידות בין 126-100 עשויות לרמוז על סיכון מוגבר להופעת סוכרת בעתיד. לעיתים בשלבים הראשונים של המחלה מדידת סוכר בצום יכולה להיות תקינה. לכן חשובה גם מדידה שעתיים אחרי הארוחה. הרמה הרצויה אז היא עד 140. רמות מוגברות מעל 200 שלא בצום מאבחנות סוכרת. בנוסף, בשנים האחרונות משתמשים גם במדד של המוגלובין  A1Cמוגבר מעל 6.5% (מדד המשקף את רמת איזון הסוכר ב-3 החודשים שקדמו לבדיקה) כאבחון לסוכרת.

הטפול בסוכרת סוג 2 כולל שינוי באורח החיים, שינוי בדיאטה, ירידת משקל ופעילות גופנית. רבים מהחולים הסובלים מעודף משקל וסוכרת לא יזדקקו לטפול תרופתי במידה ויאמצו שינויים אלה ויצליחו לרדת במשקל. חולים עם עודף משקל קיצוני שיופנו לנתוח בריאטרי ( "קיצור קיבה") עשויים להחלים מהסוכרת בעקבות הניתוח. מעבר לטיפול להורדת רמות הסוכר חשוב להוריד את רמת השומנים (כולסטרול) המוגברת (לרוב באמצעות תרופות, סטטינים), ולשמור על לחץ דם תקין (עד 135/85), וכן להפסיק לעשן.

במידה ושפור בכל אלה לא מוריד את רמות הסוכר וההמוגלובין A1C לתקין, החולים יזדקקו לטפול תרופתי בכדורים או בזריקות אינסולין, או שלוב של כדורים ואינסולין. בשנים האחרונות נכנסו לשימוש תרופות חדשות לטפול בסוכרת סוג 2, פרי פיתוח של שנים, בנוסף לתרופות הוותיקות שיעילותן מוכחת. תרופות חדשות אלה כוללות מעכבי האנזים DPP-4, אנלוגים של ההורמון GLP1 הניתנים בזריקה יומית ותורמים גם לירידת משקל (בשלבי פתוח תכשירים דומים הניתנים בכדור), וכן תרופות המעכבות האנזים 2SGLT בכליה שמאפשרות הפרשת סוכר בשתן, ובכך מקלות על איזון הסוכר וירידה במשקל.  בנוסף, לחולים שנזקקים לטיפול באינסולין – בשנים האחרונות נכנסו לשימוש סוגי אינסולין חדשים (אנלוגים קצרי טווח, וכאלה עם משך פעילות ארוך במיוחד) המאפשרים גמישות רבה יותר בטפול עם פחות ארועי היפוגליקמיה (נפילת סוכר).  בכלל, המאמצים והמשאבים המושקעים בעולם בפיתוח תרופות ואמצעים חדשים (מדי סוכר משוכללים, סנסורים תת-עוריים למדידה רצופה של רמת הסוכר, משאבות אינסולין, לבלב מלאכותי) לטיפול בסוכרת הינם נרחבים מאד, ובעשור הקרוב אנו צפויים לראות תרופות חדשות נוספות שיאושרו לשימוש בחולי סוכרת.

מטרת הטיפול ואיזון רמות הסוכר הינה למנוע התפתחות סבוכי הסוכרת בחולים. יש קשר ברור בין רמות סוכר והמוגלובין  A1C מוגברים לאורך זמן וסיכון להתפתחות הסבוכים האופיינים הן בחולי סוכרת סוג 1 וסוג 2. ככל שנביא את רמות הסוכר, לחץ-הדם ורמות השומנים לערכים בתחום הנורמה או קרוב למומלץ בשנים הראשונות שלאחר הופעת הסוכרת, כך יקטן הסכון להתפתחות הסבוכים בכלי הדם במח, בלב וכלי הדם ההיקפיים, וכך נקטין הסכון להתפתחות נזק קבוע ברשתית ובכליות. לפיכך חשוב לאבחן הסוכרת במהירות, להתחיל מייד בטפול יעיל, ולעכוב ולנטר הסממנים הראשונים של הופעת סבוכים (שינויים ברשתית, חלבון בשתן, מבחן מאמץ) כדי למנוע החמרת הסיבוכים.