גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
הצטרף-לתורמים תרום-לנו
עמותת לראות

סוכרת ביו עיניים - ד"ר ברוך יצחק

סוכרת –  תפקחו את העיניים

שכיחות מחלת סוכרת מסוג 2 עולה משנה לשנה, 1 מכל 10 בוגרים (מעל גיל 18) מתמודד עם מחלת הסוכרת, כ-500 אלף ישראלים כבר מאובחנים עם סוכרת ועוד כ-300 אלף ישראלים מוגדרים במצב "טרום סוכרת".

מה הקשר בין סוכרת לעיוורון?

רטינופתיה סוכרתית היא הסיבוך הרפואי הנפוץ ביותר של מחלת הסוכרת ומהווה גורם עיקרי לעיוורון בישראל ובמדינות המערב בגילאי 20-74 שנים. מחלת הסוכרת מגדילה באופן משמעותי את הסיכון האישי להתפתחות עיוורון, ביחס לרמת הסיכון של אדם שאינו מאובחן עם סוכרת. מחצית מהחולים הצפויים לפתח רטינופתיה בדרגות חומרה שונות יפתחו לאחר כעשר שנים מיום אבחון הסוכרת. ככל שהסוכרת אינה מאוזנת כך הפגיעה קשה יותר. נתונים עדכניים של משרד הבריאות מעידים כי  1/3 מחולי הסוכרת אינם מצליחים לאזן את רמות הסוכר בדמם ועל כן חשופים להתפתחות סיבוכי סוכרת, כמו רטינופתיה סוכרתית. ככל שנקדים את הטיפול לאיזון הסוכרת ונבחר בטיפול היעיל ביותר להפחתת רמות הסוכר, כך נוכל לצמצם את הסיכון לרטינופתיה סוכרתית.

מהי רטינופתיה סוכרתית?

מחלת הסוכרת מתבטאת במצב כרוני של ערכי סוכר גבוהים בדם. הלבלב אינו מצליח לווסת את רמות הסוכר בדם ועודף הסוכר בדם פוגע באיברים שונים בגוף. כלי הדם הקטנים המזינים את רשתית העין רגישים ביותר לנזקי הסוכר. כתוצאה, מופיעים תסמינים של דימומים ושלפוחיות בכלי הדם. במידה והבעיה אינה מאובחנת ומטופלת, עלולים לצמוח כלי דם חדשים לא תקינים הנוטים להיקרע ולגרום לדימומים חמורים, להיפרדות רשתית ולירידה חדה ופתאומית בראיה עד כדי עיוורון.

כיצד ניתן למנוע רטינופתיה סוכרתית? 

רטינופתיה סוכרתית מתפתחת בד"כ באופן סמוי, מבלי שהחולה חש בדבר עד לשלבים מתקדמים של המחלה. על כן, מומלץ לכל חולה סוכרת לבצע מעקב מסודר אצל רופא עיניים בתדירות של אחת לשנה או יותר, בהתאם להמלצת רופא העיניים. ככל שהאבחון מתבצע בשלב מוקדם יותר, כך ניתן לטפל יותר ביעילות ולהפחית את הסיכון לאיבוד ראיה.  לצד בדיקות העיניים התקופתיות, חשוב  ביותר להגיע לאיזון רמות הסוכר ולהשגת שליטה במחלת הסוכרת.

 

חשיבות איזון רמות הסוכר בדם

מטרת הטיפול בסוכרת הינה להוריד את הסוכר לערכים הקרובים, כמה שניתן, לערכי סוכר תקינים בדם, מבלי לגרום להיפוגליקמיה. בשנים האחרונות ישנם מגוון רב של טיפולים חדשים לסוכרת מסוג 2 שמאפשרים להשיג איזון יותר מבעבר. מגוון  תרופות אלו כולל את הקבוצות הטיפוליות של ה GLP-1 אגוניסטים(Agonists) , קבוצת מעכבי SGLT-2, קבוצת מעכבי DPP4  וקבוצת הטיפול  TZD  (Thiazolidinediones)הקרויה גם גליטזונים. עם זאת.  אינסולין עדיין נשאר התרופה היעילה ביותר להורדת רמות הסוכר בדם. להתחלת טיפול מוקדמת באינסולין יתרונות רבים כאמצעי למניעת הדרדרות מחלת הסוכרת והתפתחות סיבוכי מחלה כדוגמת רטינופתיה סוכרתית.
כידוע, הקושי העיקרי בטיפול באינסולין הוא החשש מפני היפוגליקמיה ועליה במשקל.
 כיום אנו עדים להתקדמות ולחידושים גם בתחום הטיפול באינסולין הכוללים דור חדש של אינסולינים ארוכי טווח העובדים יותר מ- 24 שעות ומפחיתים משמעותית את שכיחות אירועי ההיפוגליקמיה בשעות היום והלילה. בשוק היום קיימים היום אינסולינים ארוכי טווח חדשים, "טוג'או" (Toujeo), בזאגלר (Basaglar)   - ביוסמילאר של לנטוס ו"טרגלודק" (Tregludec). לאחרונה התבשרנו כי לסל התרופות הישראלי, שכלל עד לאחרונה אינסולינים ארוכי טווח ("לבמיר", ו"לנטוס") עבור חולי סוכרת, נוסף גם האינסולין החדש  טוג'או. זהו למעשה הדור הבא של אינסולין גלרג'ין ("לנטוס") ומגיע בריכוז גבוה פי 3 של החומר הפעיל.    לטוג'יאו שליטה רצופה ברמות הסוכר במשך יותר מיממה שלמה בשילוב הפחתה משמעותית בשכיחות אירועי ההיפוגליקמיה בשעות היום והלילה וירידה בסיכון לעלייה במשקל. זוהי אופציה טיפולית חדשה ויעילה לחולי סוכרת מסוג 1 ו-2 שאינם מאוזנים כיום בתכנית הטיפולית שלהם.

לסיכום, שילוב בין איזון קפדני של רמות הסוכר ובדיקות מעקב תקופתיות, תוך שמירה על תזונה בריאה ופעילות גופנית, צפויים לתרום משמעותית לצמצום הסכנה של חולי סוכרת להתפתחות סיבוכי סוכרת וללקות ברטינופתיה סוכרתית.

דר' ברוך יצחק

מומחה ברפואת משפחה ויועץ סוכרת