גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
הצטרף-לתורמים תרום-לנו
עמותת לראות

רטינופתיה סוכרתית

ד"ר קרין מימוני

מנהלת שרות עיניים, בית חולים השרון 

מרכז רפואי רבין

רטינופטיה סכרתית

מחלת הסכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים בכל איברי הגוף ובהם גם ברשתית העין. הפגיעה ברשתית נקראת רטינופתיה סכרתית והיא מהווה סכנה לכושר הראייה. רטינופתיה סכרתית נחשבת לגורם השכיח ביותר למקרי עיוורון חדשים בקרב גילאי 47-24.שכיחות הרטינופתיה קשורה למשך הסוכרת. הרטינופטיה איננה מופיעה כמעט אצל חולי סוכרת מסוג 1 ב-5-3 השנים הראשונות של המחלה, ואף לא לפני גיל ההתבגרות, אך מופיעה בדרגה זו או אחרת בכמעט כל החולים עם סכרת מסוג 1 לאחר 20 שנה מאז לקו בסכרת. בסכרת מסוג 2 היא עשויה להיות קיימת כבר בזמן אבחנת מחלה הסכרת לראשונה (20% מהמקרים) ושכיחה בדרגה כלשהי בלמעלה מ-60% מבין החולים הנ"ל בהמשך.

מהן הסיבות לטשטוש הראייה בחולי סוכרת?

שינויים בריכוז הנוזלים בעדשת העין ו"התנפחותה" בגלל עליית רמת הסוכר בדם. עם איזון הסוכר בדם תחזור העדשה למצבה הטבעי, וטשטוש הראייה יחלוף.

בצקת באזור מרכז הראיה ברשתית. הנזק לכלי הדם גורם לדליפת נוזלים מכלי הדם החוצה לסביבה שאמורה להיות יבשה מנוזלים, לדימומים, לסתימה של כלי הדם העדינים ועקב כך לאיבוד הראייה.

דימום לחלל העין והיפרדות רשתית משנית לכלי דם לא תקינים שמתפתחים

שתי צורות לרטינופטיה הסכרתית:

הצורה הלא שיגשוגית והצורה הקשה יותר, השיגשוגית. ב שתיהן יש פגיעה בדופן כלי הדם הקטנים ועקב כך דימומים ברשתית, התרחבויות בדופן כלי הדם הקטנים (הנקראות מיקרואנוריזמות) ודליפת חומרי הדם מכלי הדם לסביבה.

בצורה הלא שיגשוגית עדיין לא קיים שגשוג כלי דם חדשים.

בצורה השיגשוגית, הקשה יותר, נוצרים כלי דם חדשים לא תקינים (שגשוג כלי דם). הסיבה להתפתחותם היא חסימת כלי דם ואזורי רשתית חסרי חמצן ה"שולחים אותות מצוקה" באמצעות הפרשת הורמון בשם vaso endothelial growth factor (VEGF) שלמעשה גורם לשגשוג לא תקין של כלי הדם בנסיון ל"כפר" על חסר אספקת הדם הקיים. כלי הדם האלה מדממים בקלות והורסים בהדרגה את רקמת העין. סיבוכים מאוחרים של סכרת בעיניים נובעים רובם ככולם משגשוג כלי הדם החדשים בעין וכוללים דימום הממלא את חלל העין (דימום זגוגיתי), היפרדות רשתית וגלאוקומה (עליית לחץ תוך עיני משנית לרטינופתיה הסכרתית).

כשקיים דלף מכלי הדם באזור מרכז הרשתית  (המקולה) מתפתחת בצקת במקולה היכולה לגרום לטשטוש ועיוות במרכז הראיה. בצקת מקולרית יכולה להתפתח בכל שלב של רטינופטיה סכרתית (קלה או מתקדמת) ובמידה ואינה מטופלת חדות הראיה נותרת לא טובה.

כיצד מטפלים בסיבוכי הרטינופטיה?

במקום ראשון-איזון טוב של רמות הסוכר בדם הוא המפתח למניעת סיבוכי הסכרת. מעקב סדיר אצל רופא העיניים יאפשר אבחון מוקדם של השינויים הראשוניים ברשתית בשלב שבו ניתן לטפל בהם ולמנוע את הסיבוכים המשניים.

הזרקת תרופות לחלל העין כגון אבסטין, לוסנטיס, אילייה (נוגדנים ל VEGF הנמצא ברמות גבוהות בעין ומעודד דליפת נוזל מכלי הדם) המוזרקים לרוב אחת לחודש וכן אוזורדקס שהוא תכשיר סטרואידלי המוזרק בתכיפות נמוכה יותר למניעת השפעת ה VEGF והחשת הספיגה של הנוזלים המצטברים במרכז הראייה. האנטי VEGF משמשים גם לטיפול בגלאוקומה המשנית לשגשוג כלי הדם.

טיפולי לייזר לסתימת נקודות הדלף סביב מרכז הראיה והרס הרשתית חסרת החמצן בהיקף כך שתפסיק להפריש VEGF שגורם לשגשוג הלא תקין של כלי דם ודליפתם. עם ירידת רמות ה VEGF יש נסיגת כלי הדם הללו ויכולה להיות ספיגה של הבצקת המקולרית.

ניתוחים להוצאת הדימום מהעין, להצמדת הרשתית המופרדת ולטיפול בגלאוקומה קשה.

אבחון וטיפול מוקדמים יכולים להביא לשיפור משמעותי בראייה ולמניעת אובדן נוסף של הראייה.