גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
הצטרף-לתורמים תרום-לנו
עמותת לראות

גלאוקומה בילדים

גלאוקומה בילדים

פרופ' חני ורבין-לבקוביץ

מנהלת שרות הגלאוקומה, מרכז רפואי שיבא

מנהלת תחום רפואת העיניים של מכבי שרותי בריאות

מומחית ומנתחת בכירה של ניתוחי קטרקט וגלאוקומה

 

 

גלאוקומה שכיחה במבוגרים אך קיימת גם בילדים ובאופן נדיר גם בילודים. בגלל הנזק הבלתי הפיך העלול להיגרם לעצב הראיה חשוב ביותר לאבחן ילדים אלו בזמן. גלאוקומה בילדים נגרמת מלחץ גבוה בעיניים, ולמרות שפע של תרופות טובות להורדת הלחץ התוך עיני, רוב הילדים יגיעו בסופו של דבר לניתוח גלאוקומה.

גורמי סיכון

חשוב מאוד להעלות את המודעות לגורמי הסיכון של גלאוקומה כיון שאיבחון מוקדם עשוי למנוע פגיעה בראיה.  בתינוקות המחלה מאופיינת בעיניים גדולות, סינוור ודמעת אך בילדים גדולים יותר היא יכולה להיות אסימפטומטית כמו במבוגרים.  גורמי הסיכון השכיחים הם:

סיפור משפחתי של גלאוקומה, חבלה קהה או פציעה בעין, ניתוחי עיניים קודמים כגון ניתוח קטרקט בילדים, סינדרומים שונים, דלקות תוך עיניות הנקראות אובאיטיס וכמובן שימוש ממושך בסטרואידים. סטרואידים הניתנים בצורה ממושכת יכולים להעלות את הלחץ ו/או לגרום לקטרקט כאשר הם ניתנים דרך הפה כמו פרדניזון או בצורות אחרות כגון טיפות עיניים לדלקת אלרגית, משאפים המכילים סטרואידים לאסטמה או משחות עור לדלקות כרוניות של העור. ילדים החשופים לטיפול ממושך בסטרואידים צריכים להיבדק אצל רופא עיניים בכל גיל.

בדיקת העיניים בילדים

בדיקת העיניים בילדים דומה לזו של מבוגרים והיא כוללת מדידת לחץ תוך עיני והרחבת אישונים. בגלל הצורך בשיתוף פעולה בבדיקות עיניים  במקרים רבים ילדים עם גלאוקומה יצטרכו לעבור בדיקות בהרדמה כללית.

גלאוקומה מולדת

גלאוקומה מולדת מופיעה ב1:10,000 לידות ושכיחותה עולה בקרב נישואי קרובים. כמחצית מהילדים עם גלאוקומה מולדת יסבלו מראיה חלשה וכ10% מעיוורון. חשוב מאוד לאבחן תינוקות אלו בזמן. הסימפטומים השכיחים הם דמעת, סינוור וכאב באור, כווץ עפעפיים, 'עיניים גדולות' ושינוי בצבע העיניים לאפרפר( נובע מבצקת קרנית). הסיבות למחלה לא מספיק ברורות אך קרוב לודאי מדובר בפגם בהתפתחות תקינה של איזור ניקוז הנוזלים מהעין. אותרו מספר גנים שאחראים על הבעיה אך עדיין ברוב המקרים לא נמצא קשר גנטי.

טיפול

הטיפול בגלאוקומה בילדים מיועד להורדת הלחץ בעיניים כדי למנוע נזק לעצב הראיה. רוב הטיפות להורדת לחץ תוך עיני מתאימות גם לילדים למעט הסוג הנקרא אלפאגן שהשימוש בו בתינוקות אסור בהחלט. טיפולי לייזר להורדת הלחץ התוך עיני אינם יעילים לרוב בילדים. ניתן לתת לילדים טיפול סיסטמי בכדורים כגון באורמוקס לפי המינון המומלץ. כאשר הטיפול התרופתי אינו עוזר מקובל לבצע ניתוח להורדת הלחץ התוך עיני.

ניתוחי גלאוקומה בילדים

בתינוקות עם גלאוקומה מולדת הניתוחים המועדפים הם ניתוחי הזוית שנקראים גוניוטומי או טרבקולוטומי. ניתוחים אלו ספציפיים לתינוקות והם דורשים מיכשור מיוחד הקיים רק במחלקות בהם מנתחים גם ילדים.

בילדים גדולים יותר ניתן להתחיל עם ניתוח הגלאוקומה השכיח ביותר הנקרא טרבקולקטומי. בניתוח זה אני יוצרת  תעלת ניקוז שמטרתה לאפשר לנוזלים להתנקז דרך התעלה ולעקוף את החסימה בדרכי הניקוז הטבעיים של העין. מדובר בניתוח המבוצע בהרדמה מקומית במבוגרים אך בילדים בהרדמה כללית .

סיכויי ההצלחה של הניתוח כאשר מבוצע על ידי מנתח/ת מנוסה גבוהים ואחוזי הסיבוכים נמוכים. לאחר הניתוח הלחץ בעין יישאר נורמלי לאורך זמן אצל מרבית המנותחים. יחד עם זאת לגוף יש נטיה לסגור את פתח הניקוז החדש כי הוא מתייחס אליו כמו אל פצע פתוח. תהליך הצטלקות תעלת הניקוז שכיח יותר ככל שהחולה המנותח צעיר יותר. במקרים אלו ואם הלחץ מתחיל לעלות נמליץ לקחת שוב טיפות גלאוקומה. אם למרות הטיפול התרופתי הלחץ ממשיך להיות גבוה אציע ניתוח נוסף שבו משתילים מסתם.