גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
הצטרף-לתורמים תרום-לנו
עמותת לראות

בלט עין גורמים וטיפולים

בלט עין גורמים וטיפולים

ד"ר דניאל בריסקו - מנהל מח' עיניים ביה"ח העמק עפולה

בלט עין הינו הסימן הראשון המורה על בעיה בארובת העין (שקע בגולגולת בו ממוקמת העין), הנובע ממחלה בגוף כמו יתר פעילות בבלוטת התריס או גידול שגדל מאחורי גלגל העין ודוחף את העין קדימה. כל מטופל הסובל מבלט עין זקוק לברור מקיף הכולל בדיקה של מומחה בארובת העין, הדמיה כמו CT,MRI  ואולטראסאונד ובנוסף בדיקות דם. הבלט יכול להופיע מלווה בירידה בראיה עקב פגיעה בעצב הראיה, ולכן בודקים גם את תפקודי עצב הראיה.

המפגש הראשוני עם המטופל הוא זמן טוב להכיר את המטופל, לדעת מהם פחדיו ומהן ציפיותיו, לדעת את הסטטוס הראייתי בכל עין, ובעיקר להקשיב למטופל. היסטוריה רפואית כללית צריכה להילקח בדגש על מחלות גופניות המערבות את ארובת העין. בדרך כלל בסוף תהליך זה, לרופא יהיה כיוון מה הוא בדיוק מחפש.

הגורמים העיקריים לבלט עין הם, מחלת תירואיד (בלוטת התריס) וגידולים שפירים מאחורי גלגל העין, ישנם גורמים נוספים שכיחים פחות כגון גידול ממאיר, ומחלות דלקתיות כמו סרקודוזיס, דלקות אחרות ודלקות לא ידועות. אבחון ע"י הדמיה יכול לעזור בהבחנה ממנה נגרם בלט העין. יש לערוך בדיקות לתפקודי בלוטת התריס ולנוגדנים לבלוטה על מנת לשלול מחלת תירואיד של העין. בנוסף בדיקות דם כלליות יכולות לעזור באבחנה של מחלות דלקתיות, זיהומיות או גידוליות ואף גרורתיות.

מטופל עם בלט עין שנגרמה ממחלת תירואיד בד"כ סובל מבצקות בעפעפיים ועיניים יותר מידי פתוחות ולעיתים תופיע גם ראיה כפולה. סדרת טיפולים ע"י סטרואידים דרך הווריד יכולה לסייע לנסיגת המחלה וריפוי אך בחלק מהמקרים יש צורך בניתוח לצורך טיפול בבלט העין ולתיקון מנח העפעפיים, הניתוחים האלו מאד מוצלחים ונעשים ע"י מנתח ארובה. במקרים בהם סובל המטופל מראיה כפולה יהייה זקוק לניתוח לתיקון פזילה בד"כ אחרי ניתוח הארובה ולפני הניתוח לתיקון מנח העפעפיים.

חלק מהגידולים בארובה מאובחנים מראש ע"י הדמיה וקל להוציא אותם בשלמות בניתוח. ישנם גידולים שמפוזרים יותר בארובת העין ובד"כ מופיעים כחלק ממחלה כלשהי בגוף, גידולי או דלקתי. במקרים אלו מבצעים ביופסיה מהארובה ע"מ להדגים ולאבחן באיזה סוג גידול מדובר. לאחר מכן ניתן לטפל בחולה בטיפול המתאים ולעיתים קרובות להביא לריפוי של המחלה.

הגידול הממאיר השכיח ביותר מסוג זה הינו לימפומה. כיום הטיפול בלימפומה מאד מוצלח וברוב המקרים בארובה ניתן לטפל במחלה ע"י מתן תרופה דרך הפה שמטרתה להמיס את הגידול ע"י נוגדנים לקולטנים ספציפיים הנמצאים בלימפומה. בשלב שבודקים את הפתולוגיה נהוג לבדוק את נוכחות הקולטנים האלו. ישנם טיפולים נוספים ללימפומה ע"י מתן הקרנות או כימותרפיה.

טיפול כירורגי של מחלות ארובה הפך בשנים האחרונות ליותר שכיח וזמין דבר שהביא להתפתחותן של גישות ניתוחיות חדשות. ניתוחי ארובה יכולים להיות מאד מאתגרים ועל אף שרוב הניתוחים היום מבוצעים ע"י רופאי עיניים, לעיתים נדרש שיתוף פעולה עם רופאי אא"ג ונוירו-כירורגים. שינויים ושיפורים טכניים של הניתוחים העלו את אחוזי ההצלחה והורידו את התחלואה הקשורה בניתוחים אלו.