גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
הצטרף-לתורמים תרום-לנו
עמותת לראות

חור מקולרי

ד"ר קלמפרר איתמר

יחידת רשתית , מחלקת עיניים

בית החולים האוניברסיטאי סורוקה, באר שבע

 

 

חור מקולרי

הרשתית הינה רקמה בעין הרגישה לאור. היא אחראית על הראיה החדה, מרכזית, ומאפשרות לנן את היכולת לקרוא , לנהוג, ולראות פרטים עדינים. חור מקולרי הוא קטע, ממרכז הרקמה, שחסר.

חור מקולרי עלול לגרום לראייה מרכזית   מטושטשת ומעוות. המחלה קשורה להזדקנות ומתרחש בדרך כלל במבוגרים מעל גיל 60.

ישנם מספר שלבים לחור מקולרי:

שלב 0 – הדבקות הזגוגית על אזור המקולה -   אינו מצריך טיפול. כמחצית מחורים התחלתיים אלו, תהיה התקדמות.

שלב 1 - חורים בעובי חלקי. משיכת אזור המקולה על ידי  הזגוגית - אינו מצריך טיפול, כ -70 אחוזים מהחולים הסובלים משלב זה תהה התקדמות.

שלב 2 - חורים בעובי מלא בגודל קטן עד בינוני עם משיכת אזור המקולה על ידי  הזגוגית,. כאשר חור מקולרי מפתחת לשלב 2, הראייה המרכזית  והמפורטת עשויה להפגע.

שלב 3 - חור מקולרי מלא בגודל בינוני עד גדול   עם משיכת אזור המקולה על ידי  הזגוגית - הראייה המרכזית  והמפורטת עשויה להפגע.

 שלב 4  -חור מקולרי מלא קטן, בינוני או גדול , ללא משיכת זגוגית של הרשתית, החור ומיקומו  ברשתית יקבע עד כמה  ראיית החולה תפגע.

חור מקולרי יכול להוביל להתנתקות רשתית, מצב מסכן ראיה ומצריך קבלת טיפול רפואי מיידי.

חשוב לציין שחור מקולרי אינו ניוון מקולרי הקשור לגיל.

למרות שהתסמינהם  דומים , חור מקולרי וניוון מקולרי הקשור לגיל אלו שתי מחלות נפרדות, הנפוצות באוכלוסיה שמעל גיל  60.

מה גורם לחור מקולרי?

חלל העין מלא בזגוגית, חומר דמוי ג'ל הממלא כ -80 אחוזים מהעין ועוזר לה לשמור על צורה עגולה. הזגוגית מכילה מיליוני סיבים דקים המחוברים אל פני שטח הרשתית. ככל שאנו מתבגרים, הזגוגית מתכווצת לאט ומתרחקת מהרשתית. נוזלים טבעיים ממלאים את האזור שבו הזגוגית התכוצה. ברוב המקרים, אין תופעות לוואי לתהליך פיזיולוגי זה. חלק מהחולים עלולים לחוות עלייה קטנה בfloaters, שהם "קורי עכביש" קטנים או כתמים שנראים צפים  בשדה ראייה.

אולם, במדה והזגוגית נשארת מחוברת היטב לפני הרשתית, כאשר היא מתכווצת, עשוי להוצר מתח על אזור המקולה ולגרום ליצירת חור מקולרי.

כאשר נוצר חור במקולה, נוזל מן הזגוגית עשוי לחלחל דרך החור מתחת למקולה, מצב הגורם לטשטוש ועיוות ראייה מרכזית.

חור מקולי יכול להופיע גם מקרים נוספים, כגון קוצר ראיה גבוהה (קוצר ראייה), חבלה בעין, היפרדות רשתית,     כאשר קיים חור מקולרי בעין אחת, קיים סיכוי של 10-15 אחוזים להתפתחות המחלה בעין.

שינויים בראיה בעקבות הופעת חור מקולרי מתחילים בהדרגה. בשלבו המוקדם, החולה יבחין בעיוות או טשטוש קל בראייה. קווים או גופים ישרים יכולים להראות  מכופפים או גליים. כמו כן קריאה וביצוע משימות שיגרתיות עשויים להפגע.

לעיתים נדירות חור מקולרי יכול להסגר לבד.

עם התקדמות המחלה  דרוש טיפול ניתוחי על מנת  לשפר את הראייה. בניתוח ויטרקטומיה, כריתת הזגוגית, מוסרת הרקמה המושכת את הרשתית ומוחלפת בבועה המכילה תערובת של אוויר וגז. הבועה פועלת כתחבושת פנימית, זמנית, המדביקה את הרשתית בחזרה למקומה.

הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית. באשפוז יום.

לאחר ניתוח, חולים צריכים להיות עם פנים כלפי מטה, בדרך כלל ליום או מספר ימים. עמדה זו מאפשרת לבועה ללחוץ את המקולה למקומה, הבועה  תספג בהדרגה ותוחלף עם נוזל טבעי  המיוצר על ידי העין.

שמירה על עמדה עם פנים כלפי מטה חיונית להצלחת הניתוח.

לפני ניתוח חשוב לדבר על  הנושא  עם הרופא המנתח מאחר ועבור אנשים רבים קשה לשמור על מנח ראש נכון לאחר ניתוח.

מהם הסיכונים של ניתוח?

הסיבוך הנפוץ ביותר לאחר ניתוח חור מקולרי הוא עלייה בשיעור של התפתות קטרקט. כב 60% מהחולים, יפתחו קטרקט, שעשוי להחמיר עד כדי צורך בניתוח  להסרתו. סיבוכים פחות נפוצים, אחרים, כוללים זיהום והיפרדות רשתית העשויים להופיע במהלך הניתוח או אחריו, שניהם מחיבים טיפול ניתוחי נוסף באופן מיידי.

לאחר ניתוח, כל עוד קיים גז בעין,  החולה אינו רשאי לטוס. שינויים בלחץ אוויר עלולים לגרום לבועה בעין להתרחב, ולגרום לעליית לחץ בתוך העין שעשוי לגרום לעוורון.

מה שיעור הצלחת הניתוח?

שיפור ראייה משתנה ממטופל למטופל. לחולה המגיע לניתוח  - עם חור מקולרי בן פחות משישה חודשים, יש סיכוי טוב יותר להתאושש לעומת חולה הסובל תקופה ארוכה יותר.

התאוששות הרשתית אינה מיידית ויכולה להמשך מספר רב של חודשים לאחר ניתוח.

מה אם החולה אינו יכול להתמיד בתנוחה עם פנים כלפי מטה לאחר הניתוח?

אם קשה להתמיד בתנוחה עם פנים כלפי מטה לאחר ניתוח, התאוששות עשויה לא להצליח. חולה זה אינו  מועמד טוב לניתוח ויטרקטומיה. עם זאת, יש מספר ההתקנים שיכולים להקל  את תקופת ההחלמה "עם פנים כלפי מטה".   קיימות גם גישות ניתוחיות אחרות לחולים אלו.